Vajinoplasti

Vajinal Daraltma

Vajinoplasti, kadınlarda meydana gelen fizyolojik süreçlerde gebelik, gebeliğin arkasından gelen vajinal doğumlar ya da ilerleyen yaş ile birlikte geçen senelerin getirdiği bazı deformasyonlar tüm vücutta olabiliyor. Bunlardan elbette genital bölge de hasar görüyor. Genital bölge de özellikle vajinal doğumlar sonrasında vajende genişlik meydana gelebiliyor. Vajende meydana gelen genişliğin çözümü de elbette diğer estetik problemlerinin çözümleri olduğu gibi var. Bu sorunu çözebilmek mümkün.

Vajina dokusunun gevşemesi,  daha sonrasında da asla normal haline dönememesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Doğum sayısı arttıkça bu durum daha da belirgin bir hal alır. Vajina da meydana gelen genişlik ve bolluk başta cinsel hayatı ve buna bağlı olarak da kadının özgüvenini, ikili ilişkilerini olumsuz etkiler. Vajinal enfeksiyonlar daha sık görülebilir. Psikolojik olarak cinsel yaşantısını olumsuz etkiler. Bunu yakınları ile paylaşamaz hale gelir kadın. Hatta bir süre sonra ilerleyen yaş ile de birlikte vajinal genişliğin beraberinde getirdiği idrar kaçırma, idrar torbasında sarkma, kalın bağırsağın sarkması ya da her ikisinin bir arada sarkması ve hatta rahim sarkmasına, ele gelen kitleye kadar gidebilir. Bir diğer tıbbi terimler ile, sistorectosel, sistosel, rectosel, desensus uteri gibi terimler ile de tıbbi açıdan isimlendirilebilir.

Neden Vajinoplasti?

İdrar kaçırmanın eşlik ettiği vajinal sarkmalarda da kadın için artık günlük hayat ve sosyal yaşam işkence haline gelir. Ne yazık ki evden çıkmak istemez, yan komşuya geçmenin bile işkence olduğunu söylerler. İdrar kaçırmanın şiddetli olduğu derecelerde, hapşururken, gülerken, yürürken de meydana gelir. Hatta hasta tuvalete dahi yetişemez. Bu gibi durumlarda artık cerrahi vajinal daraltma ve beraberinde takılabilecek mini siling, TVT, TOT gibi mesane boyuna takılması gerekenler zorunlu bir hale gelir.

Hastalarımızın ise bize sıklıkla başvuru sebeplerinden birisi özellikle genç yaşlarda cinsel hayatlarında meydana gelen özgüvensizlik, cinsel hayatlarındaki olumsuzluklar yer alır. İlerleyen yaşlarda ise idrar kaçırma şikayetleri ile bizlere başvurur.

Vajinal daraltma ameliyatı, yaş ve doğumlara bağlı olarak vajenin gevşemesi sonucu oluşan görünümün düzelmesini sağlamak ve cinsel hazzı arttırmaya yönelik bir genital estetik operasyonudur.

Vajinal Daraltma Ameliyatı İki Amaca Yönelik Yapılmaktadır

 • Estetik amaçlı operasyonlar
 • Fonksiyonel amaçlı operasyonlar

Bu nedenle, Vajinoplasti operasyonlarında hedeflenen durumlar, doğumlarla birlikte meydana gelen elastikiyetini kaybetmiş ve buna bağlı olarak da sarkmış idrar torbası ve sarkan rektum normal anatomik olarak eski haline getirilmesi, genişlemiş vajen kanal boyundaki fazla dokunun çıkarılarak daraltılmasının sağlanmasıdır.

Vajinoplasti Estetiği

Vajinoplasti, vajina daraltma sıkılaştırma operasyonu olarak nitelendirilir. Vajinanın sıkılaşmasını, toplanması ve hatta gençleşmesini sağlar. Fazla doğum yapan özellikle fazla normal doğum yapan bayanlarda ve ilişkiye bağlı olarak genişleyebildiğinden dolayı zamanla cinsel ilişki sırasında hazzı hem bayanda hem erkekte azaltarak cinsel isteksizliğe neden olacağından vajinoplastiye ihtiyaç duyulur. 

Uygulama alanımız dış genital alandan vajinal kanala doğru  uygulanır. Ancak elbette bu da bireye göre vajinanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Amaç fazla dokunun küçük bir kesiyle çıkarılarak simetrik bir şekilde dokuların birleştirilmesidir. Lazer ile uygulanılan vajinoplasti de ise amaç tüm vajinal kasların sıkılaştırılmasıdır. Amacı cerrahi işlemi destekleyerek daha genç bir vajina oluşturmaktır. Gerek duyulursa lazer işleminde altı hafta sonra ikinci seans uygulanır ancak genelde ikinci seansa gerek kalmadan işlem tamamlanır.  İşlem süresi yaklaşık 20 dakikadır. 

Cerrahi ve lazer işlemi birbirinden farklı amaçlarla uygulanabilmektedir. Cerrahi işlem bir ameliyat olarak nitelendirilip vajinanın erkek cinsel organını kavramasını amaçlamaktadır dolayısı ile vajina girişine uygulanan bir işlemdir. Vajinal kanala doğru 8-10 cm lik alana uygulanmaktadır. Vajinal bağlar doğum, tekrarlayan vajinal müdahaleler nedeniye  bozulan anatomi  vajina daraltma ameliyatlarını ihtiyaç haline getirmektedir. Vajina estetiği vajinayı anatomiye uygun daraltarak  gevşeyen vajinal duvarların daha sıkılaşmasını hedeflemektedir.

Vajinoplasti işlemi ile vajina işleminin amacı sıklıkla cinsel yaşamda erkeğin ilişki esnasında vajinal duvarları hissedememesi  durumunda oluşan cinsel işlev bozukluğunu sonucu olarak  penisin vajinaya  girim basıncını artırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. En önemli desteği  daralmış bir vajina girişinin penis başına vereceği basıncı artırarak cinsel doyumu artırmasıdır. Cinsel isteksizliğe sebebiyet vermemek için sıklıkla tercih edilen kısa süreli basit bir işlemdir. 

Vajinoplasti Sonrasında Dikişlerin Alınmasına Gerek Var mı?

Diye soracak olursanız, hayır dikişler kendiliğinden eriyerek dikişlerin alınmasına gerek duyulmamaktadır. Tekrar bir normal doğum olmadığı sürece vajende genişleme olmaz ancak hastamızın tekrar bir normal doğum olasılığı olur ise vajinoplasti işlemi tekrarlanmak durumunda kalmaktadır. 

Vajinoplasti (Vajenin Daraltılması) Operasyonu Nasıl Yapılır?

Vajinanın esnemesi, genişlemesi ve elastikiyetini kaybetmesi ile birlikte ortaya çıkan durumu düzeltmek mümkün. Vajenin daraltma operasyonuna verilen isim vajinoplasti yani vajenin daraltma operasyonu olarak isim vermek mümkün. Sadece hazzın artırılması amacı dahi ile birlikte uygulamak mümkün.

Vajinoplasti operasyonu, jinekolojik bir ameliyat olarak isim vermek mümkün. Ameliyat; colporaphy posterior olarak da bilinir.

Vajinoplasti yani vajinal daraltma operasyonu, genel anestezi veya epidural anestezi altında yapılması mümkün. Hastane ortamında günü birlik taburculuk ile mümkün olan bir ameliyat. Vajen kanal boyundaki fazla dokular çıkarılarak, gevşemiş kas dokusu dikimi mümkün. Sıkı ve gergin bir hal alır.

Ortalama olarak işlem süresi 45-60 dk ‘ dır. Ancak işlemin boyutuna göre değişiklik gösterir. Ya da kombine farklı bir genital estetik operasyonu da eklendi ise operasyona işlem süresi doğru orantılı olarak uzaması mümkün.

Hasta 12-24 saat kadar gözlem altında kalacaktır.

1-2 gün içerisinde ise normal yaşantısına döner.

Normal yaşantısına dönerken hastanın cinsel hayatına 6 hafta kadar ara vermesi önemli. Dikişler tamamen erimeden hekim onayı olmadan cinsel ilişki girmesi kesinlikle istenmez.

Aynı seans da perine onarımı dediğimiz doğum sırasında oluşan yırtıklar ve epizyo skarı da yani doğum dikişleri de bu ameliyat esnasında düzeltmek mümkün. Vajen kanal boyu sıkılaşır ve gençleşirken görüntü olarak da doğum dikişleri giderilerek estetik bir görüntüye kavuşması sağlanır.

Operasyondan 6 hafta sonra hekim muayenesi gerekli. Dikişlerin tamamından eridiğinden emin olduktan sonra kayganlaştırıcı yardımı ile ilk ilişki önerisi mümkün.

 

Mesane (İdrar Torbası) ve Rektum Sarkması Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Vajenin ön ve arka duvarının gevşeyip sarkması ve beraberinde meydana gelen mesane ve rektum sarkmalarında hatta zaman zaman vajen dışına çıkmasına sebep olur. Hasta eline gelen kitle tarifler. Daha çok birden fazla normal doğum yapmış hastalarda meydana gelen bir durumdur. Kadının kilosu da durumu ağırlaştırır. İdrar torbasının geriye iterek vajen ön duvarı onarımı yapmak mümkün. Aynı zamanda rektum sarkmasında da vajina anatomik yapısına geri dönmesi için cerrahi vajinoplasti operasyonu uygulamak mümkün. Beraberinde idrar kaçırma şikayetleri de eşlik ediliyor ise bu durumda mesane ile ilgili ek operasyonlar aynı seans da sağlamak mümkün. Bu durumda mesane boyuna TVT TOT Mesh gibi askı takılarak idrar kaçırma şikayetinin sonlanması sağlanır.

Genel anestezi veya epidural anestezi altında yapılması mümkün bir ameliyat. Eğer idrar kaçırma şikayeti de eşlik ediyor ise ortalama 60 dk ‘yı geçmesi mümkün. Operasyondan sonra yine vajina estetiğinde olduğu gibi idrar kaçırma operasyonunun da eşlik etmesi durumunda 6 hafta ilişki yasağı önemli. Dikişlerin tamamen erimesi beklenir ilişki izni için.

unrecognizable woman examining genital area with magnifying glass – female sexuality or sexually transmitted disease STD or women’s health concept

Mesane ve İdrar Kaçırma Ameliyatları

Doğumlara veya yaşa bağlı olarak meydana gelen vajen genişliğinde çiftler arasında yaşanan cinsel uyumsuzluklar var olması mümkün. Vajen ve penis arasındaki uyumsuzluk hazzı azaltacağı gibi aynı zamanda iki tarafta da orgazm sorunlarına da yol açması mümkün. Kadının öz güveni azalır, ilişkiyi reddeder. Eşine karşı yetersiz olduğu düşünme fikri ise eşinden uzaklaştırması mümkün. Utanır, eşine yaklaşmaz, rahat ilişkiye giremez, aldığı haz azalır ve isteksizlik başlar. Bunlarla birlikte fizyolojik sorunlardan kaynaklı psikolojik olarak da hem hasta hem de partnerini etkiler. Sorunlar meydana gelmeye başlar.

Kişinin kendisine olan özgüvenini sağlamak için, özgüvenini geri kazanmasını elde etmesine neden olan tıbbi müdahaleler ile çift yeniden eski haline dönmesi mümkün. Bu da kişinin ve hatta çiftin kendisine hediyesidir. Modern tıp ile birlikte artık kadınlar da diğer estetik operasyonlar ile birlikte vajina estetiğine de sıcak bakan bir toplum oluşmuştur.

Hangi Durumlardan Sonra Vajinal Genişlik Meydana Gelir?

 • Tekrarlayan vajinal doğumlar,
 • Normal doğum,
 • Doğum yırtıkları,
 • Doğum yırtıklarında meydana gelen görüntü bozuklukları,
 • Zorlu doğumlar,
 • İri bebek,
 • Yaşın ilerlemesi ile doku elastikiyeti kaybı.

İsteğe bağlı gibi görünse de aslında vajinoplasti bir tıbbi zorunluluk oluşturması mümkün. Bir burun estetiği bir göz kapağı estetiği ne kadar çok yapılıyor ise artık genital estetikler de bir o kadar kabul görmüştür.  Yaptıranlar ve talepte bulunanlar sayıca artış göstermiştir. Normal bir vajen kanal boyu 7-9 cm kadardır. İlişki anında vajen kanal boyunun daha da uzadığı ispatlanmıştır. Eğer kadın vajenine iki parmağını rahat kavrayıp, sıkamıyorsa vajen genişliğinden söz etmek mümkün.

Lazer ile Vajinal Daraltma Operasyonu Nedir?

Lazer kullanarak ameliyatta olduğu gibi herhangi bir cerrahi kesi olmadan vajinal daraltmak lazer ile mümkündür. Vajen kanal boyundaki kasların yenilenmesini sıkılaşmasını sağlayarak vajinal gençlik sağlar. Özellikle son zamanlarda gittikçe popülerlik kazanmıştır.

Lazer ile Vajinoplasti Neden Yapılmaktadır?

 • Vajenin daralmasını sağlamak için,
 • Erkekte ve kadındaki cinsel doyumu arttırmak için,
 • Bazen çok ısrarcı vajinal enfeksiyonlarda,
 • Cinsel isteksizliğe karşı kadının kendisine olan güvenini hissetmek için.
 • Bazen de menopoz ile birlikte meydana gelen östrojen eksikliğinden kaynaklı vajinal atrofi durumlarında da çözüm olması mümkün.

Lazer ile vajinal gençleştirme, vajina içerisine yerleştirilen lazerin özel başlığı ile en derinden en yüzeye kadar belirli kademeler ile ilerler. Bu esna da vajina içerisinde lazer ışını gönderir. Her bölge ayrı ayrı taranması sağlar. Tek seans yeterli gelir. Yeterli gelmediği durumlarda ise ikinci seansa ihtiyaç duyar. İkinci seans ile de aynı şekilde lazer ışınları ile vajen kanal boyu desteklenmesi sağlanır.

Lazer ile vajinal gençleştirme işlemi, ağrılı bir işlem değildir. Hasta vajende ısı hisseder. Ağrı hissi yoktur. İşlem sonrasında özellikle zorunlu bir istirahate ihtiyaç duymaz. Lokal anesteziye gerek kalmaz. Ancak eğer hasta ister ise sedasyon anestezisi tercihi mümkün.

Vajinal Daraltma Ameliyatı Diğer Ameliyatlarla Birlikte Olur mu?

Vajinoplasti, sistosel yani mesane sarkması, rektosel ise bağırsak sarkması, labioplasti iç dudak estetiği, klitoris estetiği, genital bölge dolgusu, epizyotomi skar onarımı ve tüm vajinal gençleştirme prosedürleri ile birlikte yapılması mümkün. Tüm kombine estetikler aynı ayda mümkün. Yalnızca ameliyat esnasında yapılan ekstra işlemler ameliyat süresinde uzama sağlayacaktır. Onun dışında her işlem aynı seans da yapmak mümkün. Böylelikle hepsinin iyileşme süreci de aynı anda bitecektir. Elbette farklı işlemlerde eklendiği için ağrı ve acı hissi tek işleme oranla biraz daha fazla olması mümkün.

Vajinoplasti Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacaktır?

Vajinoplasti, vajinal daraltma operasyonu kişi aynı gün taburcu olur. Ya da maximum bir gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olması mümkün. Kısa sürede ise günlük sosyal hayatına geri döner. Bu süre biraz da kişiye göre değişiklik göstermekte.  Ameliyat sonrası ilk haftalarında hafif bi rahatsız olma hissi ve ödem olması mümkün. Vajen bölgenin tamamen iyileşme süresi ise 4-6 haftayı bulur. Bu süreç içerisinde cinsel ilişkiden uzak olmanız gerek. Enfeksiyon kaynağına bağlı havuza, denize girilmesi kesinlikle riskli. Hasta operasyondan 1 gün sonra ılık su ile duş mümkün. Ameliyat sonrasında genital bölge hijyeni oldukça önemlidir. Estetik dikiş uygulandığı için dikiş alınma işlemine gerek kalmayacaktır.

Vajinoplasti Ameliyatı Kimler İçin?

Kişinin kendinde veya karşısındaki partnerinde cinsel haz eksikliği ve his kaybı, vajenden gelen sesle birlikte hava kaçağı (vajinadan gaz çıkarma), yinelenen akıntı gibi şikayetleri olan 18 yaş üstünde olan her kadın için uygulanabilmektedir.

Vajinal Daraltma İşleminde Cerrahi Operasyon Yerine Krem Kullanılmasında Aynı Etki Olur mu?

Vajinal daraltma kremi gibi bir şey söz konusu değildir. Anatomiye etkisi olması mümkün değildir.

Vajinal Daraltma İçin Egzersizler Faydalı Olur mu?

Kegel egzersizleri bir aşamaya kadar faydalı olması mümkün. Bu egzersizler evde, iş yerinde, günlük hayatta, araba kullanırken dahi size eşlik eden egzersizlerdendir. Burada amaç pelvik taban kaslarını güçlendirmektedir. Mesane boşken uygulanması gerekir. Mesane boşaltımı yapıldıktan sonra kegel egzersizlerinden destek alınması mümkün. Bu egzersizler cinsel birliktelikte hazzı arttırır. Orgazm olamama sorununu çözme konusunda etkili. İdrar kaçırma sorununu önlemesi mümkün. Rahim sarkması, mesane sarkması gibi sorunlarında önüne geçmesi mümkün. Ancak elbette ilk aşamalarda bir faydası olacaktır. İlerleyen dönem de ise kegel egzersizlerinden yanıt olmak çok zordur.

Vajinal Daraltma Operasyonu Labioplasti ile Uygulanabilir mi?

Vajinal daraltma operasyonları, iç dudak estetiği yani labioplasti ile aynı seansta mümkün. Hatta labioplasti, klitoristeki doku ile ilgili estetik cerrahi ve perineoplasti operasyonlarının tamamı aynı seans da yapılabilmektedir. Böylece hem vajina hem de dış genital bölge de yani vulva dediğimiz kısımda aynı seans da estetik bir işlem mümkün. Estetik bir görüntü elde edilmesi mümkün.

Adet Döneminde Vajinoplasti Yapılır mı?

Vajina daraltma sonrası bakım oldukça önemlidir aslında bakılırsa işlem sırasında bizlere düşen sorumluluk kadar sizlere de büyük bir görev düşmektedir, bu sebeple doktorunuzun tavsiyelerine tam uyunuz. Vajina daraltma sonrası bakım konusunda en önemlilerinden biri enfeksiyon oluşmasını önlemektir.  Bunun için işlem için adet bitimi sonrası ile sonraki adete 10 gün kala arasındaki evrede yapmak mümkün. Yine enfeksiyonu önlemek için işlem sonrasında koruyucu antibiyotik önemli. 

Vajina daraltma ameliyatında eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi olmaz. Ameliyat 45 – 60 dakika arasında sürecektir. Vajina daraltma sonrası kısa bir istirahat sonrası evinize gidebilirsiniz. Ameliyat sonrasında pamuklu iç çamaşırı giyerek terlemenin önüne geçmek mümkün. Ameliyat bölgesinin kuru tutulması için ameliyat gününde sık sık pet değiştirmelisiniz örneğin iki saatte bir.

Vajina daraltma sonrası adet kanamasından daha az birkaç gün sürebilen hafif sızıntı olması mümkün. Kanama 3-7 gün kadar değişir. Bu durum normaldir. Vajina daraltma sonrası 2-3 gün kadar istirahat etmeniz faydalı olur. İlk birkaç gün vajina bölgesine steril gazlı bez konur ve her tuvalette değişimi önemli. Tuvaletten sonra antiseptikli gazlı bez ile önden arkaya bir defa silme işlemi yeterli. Bunu 1 hafta kadar uygulamak yararlı olur. Vajina daraltma sonrası 3 gün duş alınmamalıdır.

Ağrı kesiciyi iki gün kullanıp sonra kesiniz. Bundan sonra ağrı olursa yine ilaç kullanabilirsiniz. Antibiyotiği ise 10 gün düzenli kullanmanız önemli bir noktadır.  Vajina daraltma sonrası 4. gün ılık bir banyo yapabilirsiniz. Ameliyati sonrası 4-6 hafta cinsel ilişki yapılmamalıdır.

Vajina daraltma sonrası doktorunuzun tavsiyelerine tam uyarsanız, sonuç başarılı olacaktır. Ancak bölge itibariyle kirlenebilen bir bölge olması nedeniyle temizlik ve kuru tutulması çok önemlidir.

Vajina Daraltma Operasyonunu Kim Yapar?

Vajina daraltma operasyonunu bu konuda eğitim almış, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Vajinal daraltma operasyonları jinekolojik operasyonlardır.

Vajinoplasti Operasyonu Kalıcı bir Operasyon mudur?

Vajinal daraltma operasyonu en büyük özelliği kalıcı bir daralma sağlanmasıdır. İşlem sonrasında hasta tekrar bir normal doğum olmadığı sürece de vajinal genişleme olmaz.

Vajinal Daraltma Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

Vajinal daraltma ameliyatını deneyimli hekimlerimizin yapmış olması durumunda. Kanama ya da enfeksiyon riski çok çok nadir olur.

Doğum Yapmamış Kadınlar Vajina Daraltma Ameliyatı Olabilir mi?

Vajina genişlemesi sadece doğuma bağlı değildir. Bazen de ilerleyen yaş ile birlikte elaksiyet kaybı nedeni ile de vajinal daraltma tercihi mümkün.

Ameliyatsız Vajinal Daraltma Ameliyatı Yapılabilir mi?

Ameliyatsız olarak vajinal daraltma operasyonu, lazer ile de mümkün. Ancak bu yöntemlerin kesin ve uzun süreli kalıcılığı söz konusu değildir. Normal doğum yapmamış hastalarda uygulanır, 6 ayda bir yenilemek gerekir.

Vajina Daraltma Operasyonu için En Doğru Zaman Nedir?

Adet kanamasının olmadığı zamanlar vajina daraltma operasyonu için uygun dönemlerdir.

Vajina Daraltma da Lazer Tedavisi Nedir?

Bu işlemde karbondioksit lazer ya da Er-Yag lazer tercihimiz. Hasta muayene masasına alınır ve jinekolojik masada pozisyonu sağlanarak anestezi gerek duymadan 20-30 dk kadar süren bir minik operasyondur. İşlem uygulandığında enfeksiyon riski olmaz. İşlem esnasında vajen kısmında ısı artışı meydana gelmesi mümkün. Ancak kalıcı çözüm sağlanmayacağı muhakkak hastaya bildirilmelidir. O yüzden altı ayda bir tekrarlanması önerilen bir işlemdir.

İp Askı Vajinal Daraltma Nasıl Yapılır?

İp askı da vajinal daraltma yöntemlerinden birisidir. Bunda da özel iplerin vajen dokusunun altına yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Bu ipler kollajen yapımını sağlamaktadır buna bağlı olarak da vajende daralma sağlanır. Ancak ip askı ya da lazer ile vajinal daraltma açısından baktığımızda ise cerrahi vajinoplasti ameliyatı en kalıcı olanıdır.

Vajinal Daraltma Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan sonrasında hafif ağrı, kanama beklenen bir durumdur. Hekimimizin ve hemşiremizin önerisi doğrultusunda pansuman yapılması önemli. Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanması çok büyük önem taşır. Ameliyattan sonra ilk bir ay ağır egzersiz yapılmaması gerekmektedir. Havuz ya da denize girmemesi önemli, enfeksiyon riskine karşı.  Bu şartlarda ameliyatın başarısı da yüksek olur, iyileşme de daha hızlı gerçekleşir.

Cerrahi işlem sonrası 6 hafta, lazer sonrası 5 hafta cinsel ilişki uygun görülmemektedir. Enfeksiyon riskinden dolayı deniz havuz vs girilmemelidir. Banyo ise küvet olarak değil ayakta duş alınması tercih edilmelidir. İşlem sonrası kısa süreli hafif sızlamalar ve lekelenmeler mümkün.

Özellikle yapılması uygun görülen bir zaman var mıdır? Diye soracak olursak ise regl dönemi dışındaki zamanlar. Genel anestezi veya lokal anestezi ile işlem mümkün.

Vajina Daraltma Sonrası Ne Zaman Normal Yaşantıma Dönebilirim?

Vajinoplasti çok kısa pratik bir işlemdir. İşlem sonrası uzunca bir yatış gerektirmez. Ayrıca bir olumlu yanı da işlem kırk dakika içinde tamamlandıktan sonra anestezi etkisinin geçmesi ile birlikte ayağa kalkarak yürüyebilirsiniz. Bir başkasının bakımını gerektiren sosyal yaşantınızı engelleyen bir müdahale olarak nitelendirmek yanlış olur. Tam tersine bir iki gün dinlendikten sonra günlük aktivitelerinize olduğu gibi devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra cinsel ilişkinin cerrahi vajinoplasti de 6 hafta, lazer vajinoplastide 2 hafta önerilmediği unutulmamalıdır.

Vajinal Daraltma Ameliyatı Sonrasında Banyo Engeli Var mı?

Ameliyat olduğu gün değil ertesi gün itibari ile ılık banyo yapmak mümkün. Ancak ameliyat bölgesindeki dikişlere çok fazla temas edilmemelidir. Ayakta duş önerilmektedir.

Vajinal Daraltma Operasyonu Sonrasında Ne Zaman Cinsel İlişki Yaşamalı?

Bu tür ameliyatlar sonrasında altı hafta ilişki yasağı mevcuttur.

Vajinal Daraltma Operasyonu Sonrasında Kanama Meydana Gelir mi?

Ameliyat sonrasında hafif bir kanama bekler, pedin kirlenmesi mümkün. Eğer şiddetli bir kanama olursa doktora başvurulmalıdır. Cerrahi vajinoplasti de kesi alanı ve sütur bölgesi olacağından dolayı elbette ki hafif lekelenmeler söz konusu olacaktır. Ağrı ne kadar üst düzeyde hissetmeseniz de minik bir operasyon rahatsızlığı yaşamanız söz konusu.

Ancak tüm bunlar en az derecede olacağından hiç şüpheniz olmasın. Kullanımda olan veya önerdiğimiz ağrı kesici veya kremlerle en aza inecek ve en sonunda hayalinizdeki cinsel hayata kavuşacaksınız. 

Doğumdan Hemen Sonra Vajinal Daraltma Operasyonu Yapılabilir mi?

Doğumdan hemen sonra vajinal daraltma operasyonu gerçekleşmesi uygun olmaz. En az 6 ay-12 ay kasların durumuna göre işlem uygun değil.

Vajinal Daraltma Operasyonunun Orgazma Olumsuz Etkisi Olur mu?

Bu ameliyat tam tersine cinsel hazzı olumlu etkileyen operasyonlardandır. Daha öncesinde orgazm yaşamayan kadınlarda ameliyat sonrasında cinsel olarak haz yaşandığını ifade ederler.