Lazer ile İdrar Kaçırma Tedavisi

Lazer ile idrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırma problemi düşünüldüğünden daha fazla ve daha yaygın olmakla birlikte kadınların çoğunu hatta neredeyse idrar kaçırma sorunu olan tüm kadınların sosyal hayatlarını olumsuz etkileyen bir durumdur. Kişi günlük hayatına devam edemez, dışarı çıkmak sosyal hayat artık işkence haline gelmiştir. Kişiler genellikle komşuma dahi gidemiyorum diye dert yakınırlar ilk kontrollerinde. Bir an önce tedavi olmak ve kurtulmak isterler. İdrar kaçırma şikâyeti oldukça büyük bir problem olmakla birlikte, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıldığı düşünülse de 30 yaşından sonra normal doğum yapmış kadınlarda sık görülen bir problemdir. İleri yaşlı olmasına dahi gerek kalmadan erken yaşlarda da idrar kaçırma sorunu ile karşılaşmak mümkündür.

Kadınlarda her yaşta görülen ve şikâyet oluşturan idrar kaçırma problemi, günlük hayatı olumsuz etkileyip, rutin hayatında da işkenceye dönmüştür. İdrar kaçırma problemi yaşayan kadınlar kendini sosyal çevresinden dahi soyutlaması mümkün. Cinsel ilişkilerinde çok büyük sorunlara neden olması olası. Hem normal hem de cinsel anlamda çok büyük özgüven kayıplarına neden olması mümkün.

İdrar kaçırma sorunu olan kadınlar genellikle hapşırırken, egzersiz yaparken, gülerken ya da gündelik rutin hayatta gerçekleştirilen yürüme, koşma gibi aktivitelerde dahi idrar kaçırma meydana gelmesi mümkün. İdrar kaçırmanın rutin hayatta dahi olması kadın için çok büyük bir korkudur. Rutin bir hayatı bile olumsuz etkileyen idrar kaçırma sorunları, kişinin özgüven kaybına neden olur. İdrar kaçırma tedavilerinde bazen egzersizler ve medikal tedavi yeterli olur iken, bazen lazer ile idrar kaçırma tedavisi mümkün olması olası. Bazı zamanlarda da medikal ve lazer tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda cerrahi tedavi seçeneklerine başvurmamız gerekmesi mümkün.

İnkontinans olarak da isimlendirilebilen idrar kaçırma durumu hem erkeklerde hem de kadınlarda görmek olası. Ancak kadının anatomisi inkontinansa daha yatkın. Şikayetlerin derecesine göre farklı tedavi yöntemleri de izlemek mümkün. En sık kadın yaşayabilirken aynı zamanda kadınlarda idrar kaçırma sorunu her yaşta da meydana gelmesi olası. Şikayetlerin derecesine göre muayene sonrasında tedavi metotlarına göre hastaya özgü tedavi uygulanması hedeflenmektedir. Lazer tedavisi konforlu, iyileşme süresi daha kısa olan, kolay uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle ürojinekolojik problemlerde uygulanan tedavi metotları için kliniğimize başvurabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

İdrar kaçırma durumlarında yetişkinlerde genel olarak üç ana başlıkta sıralamak mümkün.

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Stres tipi idrar kaçırma, karın bölgesinde basınç oluşturabilen gülme, hapşırma gibi eylemler sonrasında ortaya çıkması mümkün. Nedenleri ise;

 • İleri yaşta anne olunması
 • Zorlu vajinal doğumlar
 • Fazla kiloya sahip olmak
 • Menopoz dönemine girilmesi gibi durumlar stres tipi idrar kaçırma nedenleri arasında sıralamak mümkündür.

Taşma Tipi Kaçırma

İdrarla birlikte idrar torbasında kasılma meydana gelecektir. Bu mesanenin kasılması sonucunda idrar torbası kapağının gevşemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak mesane kapağında yeterince gevşeme olmaz ise, idrar çıkışlarından sonra idrar torbasının boşalamadığı hissi oluşmakla birlikte idrar torbasında her defasında kalan idrarın birikmesi ile taşma tipi idrar kaçırma problemine rastlanılmaktadır.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma Neden Olur?

 • Erkeklerde prostat büyümesinden kaynaklı mesanenin daralması,
 • Diyabetik hastalarda,
 • Mesaneyi yöneten sinir hücrelerinde hasar oluşması durumlarında,

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Aniden gelen sıkışma hissi ile birlikte, acilen tuvalete yetişme hissi olan gerçekleşen idrar kaçırma tipi olarak adlandırıyoruz.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Neden Olur?

 • Mesanede taş bulunması,
 • Prostat kanseri tedavisi,
 • Kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıklar,
 • Kadınlarda idrar yolu hastalıkları neden olabilmektedir.

İdrar kaçırma problemleri, genetik faktörler sonucu ile fazla kilo ya da obezite durumlarında, kabızlık gibi ya da bir takım kronik rahatsızlıklar nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

Karışık Tip İdrar Kaçırma

Mesane kaslarının zayıflaması ile birlikte meydana gelen idrar kaçırma tipidir. Mesane kaslarının aşırı aktif olması ile birlikte sıkışma tipi idrar kaçırmanın belirtilerinin aynı anda meydana gelmesi ile birlikte ortaya çıkan idrar kaçırma tipidir.

Karışık Tip İdrar Kaçırma Neden Olur?

 • İleri yaş
 • Yaşlılık
 • Erkeklerde prostat ameliyatı geçirmiş olmak

Tedavi Lazer ile Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer tedavisi ile gerçekleşen idrar kaçırma tedavilerinden, hastanın günlük ve sosyal yaşantıları olumsuz bir yönde etkilemez, hızlı ve pratik bir tedavi yöntemidir. Jinekoloji de son zamanlarda özellikle daha sık uygulama görüyor. Daha konforlu bir tedavi seçeneğidir. Günü birlik bir operasyon olmakla birlikte işlem süresi 20-25 dakikadır. Bu nedenle aynı gün içerisinde işlemden sonra taburculuk mümkündür.

Orta derecede ve hafif derecede olan idrar kaçırmaların tedavisinde yardımcı olması olası lazer tedavisi. Karışık tip idrar kaçırmalarda da uygulanması mümkündür. İdrar kaçırma da lazer tedavisi uygulamalarında, herhangi bir kesi uygulaması yapılmamaktadır. Kesi uygulanmadığı için ağrı ve acı durumu olması da mümkün değildir. İşlem için anestezi gerektirmez. Hasta uyanıkken uygulamak mümkündür. Ameliyatsız bir operasyondur. Kesi ve dikiş olmadan aynı gün içerisinde uygulamak mümkün. Bu nedenle işlem bittiği an ayaktan klinikten çıkış yapmanız mümkündür.

Lazer ile uygulanan idrar kaçırma tedavilerinde, hastanın jinekolojik masada değerlendirilmesi ile birlikte bir spekulum yardımı ile vajen temizliği yapılmaktadır. Jinekolojik masada hastaya pozisyon verilerek işlem uygulamak mümkün. Uygulanacak lazer, kollajen dokulardaki üretimi arttırarak. İdrar torbasını yerinde tutan ve aynı zamanda destek sağlayan vajen ve pelvik kaslarda sıkılaşmaya destek sağlamaktadır.

Lazer ile yapılan idrar kaçırma tedavilerinde en fazla 20-25 dakika süren bir işlemdir. Genellikle üç seans uygulamaktayız. Seans aralıkları ve seans sayısı kişiden kişiye göre de değişiklik göstermesi mümkün. Lazer ile idrar kaçırma tedavilerinde iki hafta ilişki yasağı mevcuttur. Lazer ile idrar kaçırma tedavilerinde etkili sonuçlar almayı hedeflemekteyiz. Bu nedenle hastalarımız bu durumdan mutlu olması mümkün.

Özellikle ameliyat gerektirmeyen lazer ile idrar kaçırma tedavilerinde, cerrahi uygulanmayacağı için aynı gün içinde klinikten çıkış yapabileceği gibi ağrı ve acı da söz konusu olmayacaktır. Üstelik rutin hayatına hemen dönebilmektedir. Bu nedenle cerrahiden koruyucu tedaviler her zaman mutlu etmektedir. 🙂